برای شروع برنامه نویسی با استفاده از NotePad یه فایل متنی بنام Saman.txt مثلا بر روی دسکتاپ ویندوز ایجاد می نماییم . برای اینکار بر روی دسکتاپ راست کلیک نموده و از قسمت New منوی Text Document را انتخاب می نماییم و نام آنرا Saman قرار می دهیم.  

در ادامه پسوند آنرا به java تغییر می دهیم که نام کامل فایل به Saman. java تغییر می یابد. این امر معمولا همراه با تغییر شمایل فایل نیز می گردد و آیکون آن از یک فایل متنی به یک فایل با لوگوی جاوا تبدیل می شود.

در ادامه فایل Saman.java را با ویرایشگر متنی Note Pad باز نموده و این خطوط فرمان را در آن ایجاد می نماییم:  

public class Saman{

public static void main(String[]args)

{System.out.println("My Name is Saman Siadati. I am a JAVA Developer.");}}

فایل را ذخیره نموده و آماده کامپایل و اجرا نمودن آن می گردیم. از پنجره ویندوز یا استارت با تایپ عبارت cmd به محیط Command Prompt وارد می شویم که محیطی شبیه سیستم عامل DOS را دارا می باشد. با فرمان cd desktop وارد فولدر desktop شده و فرمان javac Saman.java را اجرا می نماییم.

بدلیل آنکه سیستم شروع به کامپایل فایل برنامه می نماید ، پیامی به ما داده نمی شود و نمایشگر خط فرمان به حالت آماده باش برای دریافت فرمان بعدی ظاهر می گردد. در این مرحله اقدام به نوشتن فرمان : java Saman می نماییم. پس از کسر ثانیه ای عبارت خواسته شده یعنی : My Name is Saman Siadati. I am a JAVA Developer در خط یعدی ظاهر می شود. تبریک می گویم.

به دنیای برنامه نویسی جاوا خوش آمدید. بدین ترتیب شما اولین برنامه جاوایی خود را با موفقیت اجرا نموده اید.